Většina svářečů ví, že v elektrody čas od času navlhnou. Jak skladovat obalené elektrody aby k tomu nedocházelo? A co dělat, když už elektroda navlhne? Které elektrody je třeba přesušovat? A jak se přesušování provádí? Více informací o obalených elektrodách najdete v našem v článku.
Skladování obalených elektrod
Všechny druhy obalených elektrod jsou více či méně náchylné k absorbování vlhkosti z okolního prostředí. Vlhkost v obalu pak může být hlavní příčinou nejen porozity svarového kovu, ale i trhlin, způsobených difúzním vodíkem.
Protože běžně používaná balení elektrod v papírových krabičkách s následným balením do folie nemohou být 100% vzduchotěsná, snaží se každý výrobce snížit navlhavost úpravou složení obalu elektrody, nebo použitím dokonalejšího balení. Jako příklad je možno uvést elektrody s obalem typu LMA (Low Moistture Absorbtion) s výrazně pomalejším navlháním, nebo speciální vakuová balení (např. ESAB VacPac). Obě cesty částečně zvyšují pracnost výroby a tím i cenu elektrod. Pro omezení negativního vlivu prostředí je proto doporučováno (pro běžně užívaná balení) dodržovat náležité skladovací podmínky.
Elektrody ESAB ve vakuovém balení VacPac
Skladovací podmínky
- Teplota skladování min. 15 ºC
- Relativní vlhkost vzduchu ve skladu max. 60%
V průběhu zimního období lze dodržet předepsanou relativní vlhkost vzduchu obvykle jen tehdy, pokud teplota ve skladu je nejméně o 10 ºC vyšší, než je teplota venkovní. V tropickém klimatu a v době s vysokou vlhkostí okolí lze podmínky skladování upravit vysoušením vzduchu. Při nižších teplotách skladování nebo přepravy by mělo před otevřením balení dojít k vyrovnání teplot.
Elektrody musí být skladovány za shora uvedených podmínek v originálních a neporušených obalech. Pokud jsou i takto skladovány déle než 1 rok, je nutno před jejich použitím provést ověření jejich vlastností zkušebním návarem s potřebnými zkouškami. Maximální doba skladování je 5 let. Toto neplatí pro neporušená vakuová balení.
Je-li vlhkost vyšší, než stanoví limity předpisů, nebo je-li poškozen obal, musí být elektrody zkontrolovány, popřípadě přesušeny a přebaleny.
Elektrody je doporučeno sešrotovat, když
- Je překročena maximální doba skladování nebo výsledky ověřovacích zkoušek jsou neodpovídající.
- Vlivem nevhodné manipulace či skladování došlo k porušení celistvosti obalu.
- Došlo ke změně barvy obalu v průběhu skladování.
- Došlo k silnému poškození vlhkostí.
Přesušování elektrod
Elektrody, které byly skladovány za nevhodných skladovacích podmínek nebo po velmi dlouhou dobu, je nutno přesušit a tím obnovit jejich použitelnost. Přesušují se obvykle všechny typy rutil - kyselých nerezových elektrod a všechny typy bazických elektrod, u kterých je pro svarový kov předepsána rentgenová čistota, nízký obsah difúzního vodíku a vysoké hodnoty vrubové houževnatosti především za nízkých teplot. Běžné rutilové a kyselé elektrody, skladované v originálních obalech (při dodržení předepsaných skladovacích podmínek) obvykle není nutno přesušovat. Pro sušení elektrod se používají speciální sušící pece, u kterých lze snadno nastavit a udržovat požadovanou teplotu sušení.
POZOR: Elektrody s celulózovým obalem se přesušovat nesmí! |
Podmínky pro přesušování
- Teplota přesušování a udržovací doba je pro každý typ elektrody uvedena v katalogu a na štítku krabičky.
- Teplotou přesoušení se rozumí teplota uvnitř svazku elektrod
- Doba přesoušení se měří od okamžiku, kdy byla dosažena.
- Elektrody se v peci mohou umístit maximálně ve 4 vrstvách.
- Doporučuje se elektrody přesoušet maximálně 3x.
- Vysušené elektrody by před vlastním svařováním měly být umístěny ve skladovacím kontejneru při udržovací teplotě cca 70 ºC.
Příklady zařízení pro sušení elektrod a následné suché uskladnění
Sušící pec ESAB SDE-250 - kapacita 250 kg elektrod
Kontejner pro suché skladování elektrod ESAB PSE-24 - kapacita 24 kg