Brusky wolframových elektrod

Na vzhled a kvalitu svaru při svařování metodou TIG má vliv nejen výběr správné wolframové elektrody, ale také to, jak je elektroda nabroušena. V průběhu používání totiž elektroda mění svůj tvar, a to v místě, které je nejvíce tepelně namáhané - na hrotu elektrody. Pravidelné broušení wolframové elektrody je proto nezbytné pro dosažení co nejlepších výsledků při svařování. Nejčastěji používanou pomůckou při ručnímu broušení wolframových elektrod je ještě stále běžná úhlová bruska. Tento způsob broušení je ale zcela nevhodný a v žádném případě se nedoporučuje.

Pro dobrý výsledek svařování musí být hrot elektrody soustředný (vycentrovaný) a broušená plocha musí být zcela hladká. A toho ani při velmi důsledném broušení na běžné brusce nikdy nedocílíte. Navíc při broušení běžnou bruskou dochází k rozptýlení nebezpečného brusného prachu do okolí a hrozí jeho vdechnutí - to může mít za následek vznik závažných zdravotních problémů. To platí zejména při broušení "červených" elektrod (označení WT) s příměsí thoria, které je radioaktivní a může způsobit rakovinu. Při broušení proto vždy používejte zařízení k tomu určené – brusky wolframových elektrod s diamantovým kotoučem.

Brusky wolframových elektrod jsou k dispozici ve 2 variantách - pro suché nebo mokré broušení. Pokud brousíte elektrodu pouze občas, bude stačit bruska pro suché broušení. Při broušení na suchých bruskách můžete pozorovat drobné odletující jiskry, které jsou způsobené zahříváním elektrody, ale při občasném broušení nepředstavují pro elektrodu zásadní problém. Pokud ale musíte wolframovou elektrodu brousit velmi často, doporučujeme brusku pro mokré broušení, protože speciální kapalina při broušení elektrodu zároveň i chladí.

Samotné broušení wolframové elektrody speciální bruskou je navíc zcela bezpečnou záležitostí i ze zdravotního hlediska. Nebezpečný prach z broušení je absorbován přímo v brusce (u suchého broušení ve filtrační kazetě, u mokrého broušení přímo v kapalině) a nemá tak šanci dostat se do dýchacích cest svářeče. Na rozdíl od úhlové brusky tak elektrodu speciální bruskou nabrousíte vždy perfektně, bezpečně a bez zdravotních rizik.

K bruskám wolframových elektrod nabízíme i dostupné příslušenství - diamantové brusné kotouče, kleštiny pro různé průměry elektrod, brusné kapaliny, filtrační kazety apod.

3 položek celkem
Ruční bruska wolframových elektrod Inelco Neutrix
17 520,66 Kč bez DPH
21 200 Kč / ks

Ruční bruska pro suché broušení wolframových elektrod. 1 x 230 V. Výkon 850 W. Plynulá regulace otáček 8000 - 22000 ot/min. Pro elektrody Ø 0,8 - 4,0 mm. Hmotnost 2,8 kg.

Kód: 88896022
Stolní bruska wolframových elektrod Inelco Ultima-TIG
44 876,03 Kč bez DPH
54 300 Kč / ks

Stolní bruska pro mokré broušení wolframových elektrod. 1 x 230 V. Výkon 280 W. 6000 ot/min. Pro elektrody Ø 0,8 - 4,0 mm. Hmotnost 9,8 kg.

Kód: 88897022
Stolní bruska wolframových elektrod Inelco Ultima-TIG-S
50 500 Kč bez DPH
61 105 Kč / ks

Stolní bruska pro mokré broušení wolframových elektrod. 1 x 230 V. Výkon 280 W. 6000 ot/min. Pro elektrody Ø 0,8 - 8,0 mm. Hmotnost 9,8 kg.

Kód: 88897422
×

Splátková kalkulačka ESSOX