Plynem chlazené hořáky MIG/MAG
Svařovací hořák MIG/MAG kromě vedení přídavného materiálu (drátu na cívce) do místa svaru zajišťuje i přenos proudu a vznik elektrického oblouku mezi základním materiálem a přídavným materiálem. Správný výběr hořáku je důležitým předpokladem nejen pro konečnou podobu výrobku, ale i pro pohodlí svářeče a dlouhou životnost hořáku.
Plynem chlazené hořáky jsou určeny pro nižší zatížení (zpravidla 35 - 60 %) a nižší svařovací proudy (obvykle do 300 A). Plynem chlazené hořáky jsou ochlazovány ochranným plynem (CO2, argon, směsný plyn), který zároveň slouží k ochraně svarové lázně.
Jaký hořák zvolit?
Vždy vybírejte hořák, který je vhodně výkonově dimenzován - zatěžovatele hořáku by měly odpovídat zatěžovatelům svářečky. Zbytečně naddimenzovaný hořák až takový problém není a svou práci odvede - ale je větší, těžší, dražší a obvykle má i dražší spotřební a náhradní díly (kontaktní špičky, hubice, krky apod). U poddimenzovaného hořáku se ale problémy objeví záhy - vlivem méně účinného chlazení se hořák více zahřívá, to má za následek nižší životnost všech dílů a postupně dojde i k nevratnému poškození celého hořáku. Navíc práce s horkým (nedostatečně chlazeným) hořákem není pro svářeče nikterak příjemná.
Jakou délku zvolit?
Délka hořáku má vliv na kvalitu podávání drátu. Pro svařování ocelovými a nerezovými dráty (které jsou tvrdší) doporučujeme hořáky do délky 4 metry (pro svářečky s dvoukladkovým podavačem drátu), případně do délky 5 metrů (pro svářečky se čtyřkladkovým podavačem drátu). Pro svařování hliníkovými dráty (které jsou měkké) doporučujeme vždy hořák co nejkratší - ideálně v délce 3 metry - navíc osazený teflonovým nebo uhlíko-teflonovým vedením drátu. Pro správné vedení drátu je také důležité, aby byl při svařování kabel hořáku vždy natažený - pokud bude kabel ve smyčce nebo stočený, bude mít podavač ve svářečce s posuvem drátu značný problém.
Plynem chlazený svařovací hořák MIG/MAG. Zatěžovatel 60 %. Zatížení 250 A (CO2), 220 A (směs). Pevné hrdlo. EURO přípojka. Délka 4 metry.