Rádce svářeče

V tomto "blogu" naleznete odpovědi mnoho otázek z oblasti svařování. Můžete zde získat informace o jednotlivých metodách svařování, nahlédnout do průběžně doplňovaného "lexikonu" zkratek, dozvědět se více o ochraně zdraví při svařování apod. Rádce svářeče je určen všem profesionálním i amatérským svářečům.

Jak správně vybrat svářečku?

Současná nabídka svařovacích zdrojů je obrovská. Předkládáme Vám pár tipů, jak si vybrat tu správnou svářečku. S trochou nadsázky uvádíme i možné postupy při výběru.

Typy svařovacích kabelů, vlastnosti, výpočet délky

Jaký průřez svařovacích kabelů vybrat? Jaké jsou mezi svařovacími kabely rozdíly? Jaké jsou úbytky napětí na kabelu a proudové zatížení v závislosti na průřezu a délce? Jakou délku kabelů zvolit? To vše najdete v našem článku.

Základní metody svařování

Jaké jsou základní metody obloukového svařování a v čem se liší? Co znamenají zkratky MMA, TIG, MIG/MAG? Jaká jsou číselná označení svařovacích metod? To vše se dozvíte v tomto článku.

Svařovací invertor? Co to je?

Všichni o něm mluví, všichni ho kupují, ale co to vlastně je ten invertor? Mám doma staré trafo a invertor mi nic neříká... Také patříte mezi ty, kteří slyší o pojmu svařovací invertor poprvé? Právě pro Vás je určen tento článek.

Co je obalená elektroda?

Proč je elektroda obalená? Z čeho se skládá a k čemu slouží Mám zvolit bazickou nebo rutilovou? Patří elektroda na (+) nebo (-) pól? Jaká je doporučená hodnota svařovacího proudu? To vše se dozvíte z následujícího článku.

Pojmy a zkratky ve svařování

Co znamená AC/DC? Co je to HOT START? Má moje svářečka čtyřtakt? Co je to zatěžovatel? Vysvětlení jednotlivých zkratek a pojmů naleznete v našem článku.

Pracovní polohy při svařování

Poloha PA u tupého svaru, poloha PD u svaru koutového, svařování vpřed či vzad... Každý svářeč se již určitě setkal s podobnými termíny, ale ne každému je vždy jasné, co vlastně znamenají. V tomto článku naleznete ucelený přehled všech pracovních poloh při svařování.

Svařovací kukly a zatemnění DIN

V tomto článku si popíšeme základní rozdíly mezi pasivními a samostmívacími svařovacími kuklami. Dozvíte se, proč je důležitá hodnota zatemnění DIN, od čeho se tato hodnota odvíjí a jaká její velikost (číslo) je optimální.

Samostmívací kazety a norma EN 379

Optická kvalita, klasifikace samostmívací kazety, optická třída, optická čistota, hodnoty 1/1/1/1, 1/2/1/3. Mnoho různých pojmů, ale vždy stejná klasifikace kvality samostmívací kazety dle normy EN 379. Co znamená tato norma a jaký je význam jednotlivých hodnot u samostmívacích kukel? To vše zjistíte v našem článku.

Metoda MIG/MAG - základní seznámení

Co znamená zkratka MIG/MAG? Dá se MIG svářečkou svařovat MAG? Můžeme metodou MAG vařit hliník? Je tedy lepší MIG nebo MAG? A jaký je mezi metodami MIG a MAG vlastně rozdíl? Odpovědi na tyto otázky najdete v článku.

Metoda TIG - základní seznámení

Pro mnoho svářečů má označení TIG nádech čehosi složitého či nedosažitelného. Naštěstí nachází svařování metodou TIG stále širší uplatnění a s touto metodou začínají pracovat i mnozí amatéři. V tomto článku se seznámíme se základními principy svařování TIG.

Metoda TIG - druhy zapalování oblouku

Jaké jsou druhy zapalování TIG oblouku? Jaký je rozdíl v dotykovém a vysokofrekvenčním startu? Co je to LIFT ARC START? Mohu obyčejným invertorem svařovat metodou TIG? Vše o způsobech zapalování TIG oblouku se dočtete v tomto článku.

Svařování TIG DC, TIG AC, PULSE

Jaké jsou rozdíly v TIG svařování stejnosměrným (DC) a střídavým (AC) proudem? Co je přímá a nepřímá polarita? Lze svařovat nepřímou polaritou hliník? K čemu slouží funkce AC BALANCE? A na co je mi dobrý pulsní režim? Více v našem článku.

Druhy a použití wolframových elektrod

Co je a k čemu slouží wolframová elektroda? Jaké jsou rozdíly mezi wolframovými elektrodami? Proč jsou wolframové elektrody barevně označené? Jakou wolframovou elektrodu použít? Jaký průměr elektrody zvolit? To vše se dozvíte v našem článku.

Proč a jak brousit wolframovou elektrodu

Metodou TIG lze vykouzlit skvěle vypadající svary. Na vzhled a kvalitu výsledku svařování má vliv nejen výběr správné wolframové elektrody, ale také to, jak je elektroda nabroušena. V tomto článku bychom vám rádi popsali, proč a jak brousit wolframovou elektrodu, aby byl výsledek svařování vždy co nejlepší.

Skladování a přesušování obalených elektrod

Většina svářečů ví, že v elektrody čas od času navlhnou. Jak skladovat obalené elektrody aby k tomu nedocházelo? A co dělat, když už elektroda navlhne? Které elektrody je třeba přesušovat? A jak se přesušování provádí? Více informací o obalených elektrodách najdete v našem v článku.

Co byste měli vědět o kontaktních špičkách

Existuje pro ni mnoho různých označení: průvlak, tryska, proudová špička.... Vždy se ale jedná o totéž - o kontaktní špičku. A přestože se jedná o nejmenší ze spotřebních dílů MIG/MAG hořáku, jde zároveň o jednu z nejdůležitějších součástí. A je jedno, zda se jedná o hořák pro ruční nebo robotické svařování. Žádná jiná část hořáku totiž není tak blízko svaru, jako kontaktní špička. A protože správný výběr kontaktní špičky má zásadní vliv na kvalitu svařovacího procesu, budeme se jí v tomto článku věnovat podrobněji.

Svářečský dým - ochrana zdraví při svařování

Svařování kovů je z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví velmi rizikové, protože dochází k souběžné existenci vícenásobných pracovních rizik. V porovnání s jinými profesemi jsou svářeči ohroženi i vyšším počtem úrazů a nemocí z povolání. V tomto článku se seznámíme s možnými riziky a zaměříme se především na nebezpečí toxických zplodin.

×

Splátková kalkulačka ESSOX