Böhler Diamondspark 31 NG - plněný drát na ocel - 0,9 mm (1 kg)

Kód: 81920
Samoochranný drát
747 Kč / cívka 617,36 Kč bez DPH 747 Kč / 1 kg
Skladem
Můžeme doručit do:
19.6.2024
Možnosti doručení

Nelegovaný plněný svařovací drát s vlastní ochranou - není nutný plyn. Poměděný, běžně vinutý. Průměr 0,9 mm. Cívka 1 kg.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Nelegovaný plněný (trubičkový) drát s vlastní ochranou pro svařování metodou FCAW.

 

Co je metoda FCAW?

Při svařování metodou FCAW (Flux-Cored Arc Welding) se používá tzv. plněný (trubičkový) drát, který je tvořen kovovým obalem se speciální náplní. Ta obsahuje plynotvorné látky, které při hoření oblouku samy vytvářejí ochrannou atmosféru a brání přístupu vzduchu k tavné lázni. Metoda FCAW je určena výhradně pro svařování běžných uhlíkových ocelí - pro jiné základní materiály (nerez, hliník, měď apod.) dráty s vlastní ochranou neexistují.

Výhodou metody FCAW je to, že není zapotřebí tlaková lahev s ochranným plynem a je tak vhodná např. pro montážní práce mimo dílnu. Metodu FCAW lze použít i tam, kde by použití plného drátu v kombinaci s ochranným plynem bylo problematické - typickým příkladem je svařování venku. Zde by při použití plného drátu hrozilo "odfouknutí" ochranného plynu a tím i znehodnocení svaru. Toto riziko u metody FCAW odpadá.

Další předností plněného drátu s vlastní ochranou je (v porovnání s běžným plným drátem) hlubší průvar. Metodu FCAW proto doporučujeme použít například pro svařování pozinkovaných materiálů, kdy plněný drát vrstvu zinku lépe "prorazí" a materiál svaří.

Charakteristickou vlastností drátů pro metodu FCAW je tvorba snadno odstranitelné strusky - podobně jako při svařování metodou MMA za použití klasických obalených elektrod.

 

Příprava svařovacího zdroje

Zatímco při svařování běžným plným drátem v kombinaci s ochranným plynem je svařovací hořák vždy připojen na (+) pól svařovacího zdroje, podmínkou pro použití plněného drátu s vlastní ochranou je, aby byl svařovací hořák připojen na (-) pól svařovacího zdroje. Proto je nutné, aby svařovací zdroj umožňoval změnu polarity - tzv. přepólování. Tato možnost musí být vždy uvedena v návodu ke svařovacímu zdroji.

 

Jedna rada z praxe

Při svařování metodou FCAW se nesmí používat ochranná hubice hořáku - bránila by vzniku ochranné atmosféry. Bez ochranné hubice ale dochází k ulpívání rozstřiku na mezikusu a jeho závitech (u hořáků se šroubovací hubicí), případně na pružině (u hořáků s nasazovací hubicí). To způsobuje komplikace v případě, kdy se opět rozhodnete svařovat s běžným (plným) drátem za použití ochranného plynu. Zde je ochranná hubice naopak vyžadována, ale díky rozstřiku na mezikusu (pružině) se nedaří hubici nasadit.

My proto doporučujeme ochrannou hubici použít i při metodě FCAW, pouze je třeba hubici mírně upravit - zkrátit hubici tak, aby z ní po nasazení na hořák "vyčnívala" celá kontaktní špička (průvlak), ale aby zároveň kryla mezikus (příp. pružinu) hořáku. Tím nedojde k omezení vzniku ochranné atmosféry, ale zároveň bude mezikus či pružina chráněna před rozstřikem.

 

Klasifikace

EN ISO 17623-A: T 46 Z Y N 1
AWS A5.36: E71T11-AZ-CS3-H8

 

Vlastnosti a použití

Plněný, nelegovaný, poměděný, běžně vinutý svařovací drát s vlastní ochranou s mezí kluzu 530 MPa. Vhodný pro jedno i vícevrstvé svařování uhlíkových ocelí ve všech polohách u aplikací s nižšími požadavky na vrubovou houževnatost. Tvoří rychle tuhnoucí, snadno odstranitelnou strusku, hladké a lesklé svary. Plně uzavřené provedení s poměděným povrchem garantuje nízkou navlhavost a nízký obsah vodíku ve svarovém kovu (< 8 %).

 

Pro svařovací drát Diamondspark 31 NG o průměru 0,9 mm doporučujeme běžné kontaktní špičky (průvlaky) pro drát 1,0 mm.

 

Základní materiály

S235JR-S355JR, P355N, P195TR1-P265TR1, L210GA-L360GA, L245NB-L415NB, L450QB,L245MB-L450MB; ASTM A 106 Gr. A, B; A 181 Gr. 60; A 283 Gr. A; A 285 Gr. A, B; A 414 Gr. A, B; A 501 Gr. B; A 516 Gr. 55, 60; A 573 Gr. 55, 58; A 588 Gr. A; API 5 L Gr. B, X42, X52, X56, X60, X65.

 

Ochranný plyn (ISO 14175)

  • Nepoužívá se

 

Doplňující informace

Svařovací proud: DC (-)
Průměr drátu: 0,9 mm
Hmotnost cívky: 1 kg
Průměr cívky: 100 mm

Doplňkové parametry

Kategorie: Plněné (trubičkové) dráty
Záruka: 2 roky
? Pro metody: FCAW
? Použití: Ocel
? Typ drátu: Plněný s vlastní ochranou
? Povrchová úprava: Poměděný
? Průměr drátu: 0,9 mm
? Hmotnost balení: 1 kg
? Balení: Cívka Ø 100 mm
? Ochranný plyn: Bez použití plynu
? Klasifikace EN ISO: T 46 Z Y N 1
? Klasifikace AWS: E71T-11
? Mez kluzu (Rp02): 530 MPa
? Mez pevnosti (Rm): 640 MPa
? Tažnost (A): 24 %

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Voestalpine Böhler Welding je znám jako přední výrobce a celosvětový dodavatel přídavných materiálů pro průmyslové svařování, navařování a pájení, který za více než 100 let existence ovlivnil vývoj technologie svařování a ustanovil laťku díky svým inovativním řešením. Hluboké znalosti, odvětvové zkušenosti a aplikační know-how spolu s portfoliem několika tisíc výrobků tvoří naprosto jedinečnou nabídku. Materiály výrobce se dělí do tří podskupin:

  • BÖHLER WELDING - Tradiční značka udávající směr vývoje přídavných materiálů již téměř jedno století. Celosvětově unikátní portfolio více než 2 000 produktů pro svarové spoje všemi konvenčními metodami obloukového svařování.
  • UTP MAINTENANCE - Desítky let zkušeností a aplikačních know-how v oblasti oprav, údržby a ochrany proti opotřebení. Inovativní produkty a řešení na míru. Zvyšování životnosti, produktivity a spolehlivosti součástí svařováním, navařováním, plátováním a žárovými nástřiky. Skupina UTP Maintenance nabízí řešení nejen pro běžně svařované materiály, ale i obtížně svařitelné materiály, otěruvzdorné oceli, tvrdokovy, nástrojové oceli, litinu, měď a slitiny, nikl a slitiny a další.
  • FONTARGEN BRAZING - Zkušenosti a vědomosti získané léty vývoje, výroby a nespočetnými aplikacemi. Německá technologie, specialista na tvrdé pájení a vysokoteplotní pájení. Správná řešení na základě znalostí a úspěšných aplikací pájecích procesů prokázaná řadou výrobků.
×

Splátková kalkulačka ESSOX