Jak správně vybrat svářečku?

Současná nabídka svařovacích zdrojů je obrovská. Předkládáme Vám pár tipů, jak si vybrat tu správnou svářečku. S trochou nadsázky uvádíme i možné postupy při výběru.

 

Postup A

Při tomto postupu výběru se svářečka hodnotí podle následujících třech kritérií: 1. cena, 2. cena, 3. cena.

Ve výběru vítězí ten zdroj, který má nejnižší všechna hodnotící kritéria. Pokud navíc ještě umí svařovat, je k výběru přidáno malé nevýznamné plus.

 

low_price

 

Postup B

Vychází z Postupu A a v zásadě pro něj platí totéž. Jedinou modifikací je přidání čtvrtého hodnotícího kritéria: 4. vzhled

 

low_price_2

 

Postup C

Díky své "složitosti" je tento postup často opomíjený. Jeho použití však přináší překvapivě dobré výsledky. Postup C používá následující hodnotící kritéria:

 

1. Svařovací proud a zatěžovatel

Toto kritérium musí mít při výběru vždy největší váhu. Vezměte v úvahu průměr jádra obalené elektrody, kterou budete svařovat (u MMA zdrojů), případně tloušťku materiálu, který potřebujete "provařit" (u MIG/MAG a TIG zdrojů) - to vše v milimetrech. Vynásobte hodnotou 40 A a dostanete svařovací proud, který by Vaše budoucí svářečka měla umět dodat a to nejlépe při zatěžovateli 60%.

  • Pokud budete nejčastěji svařovat obalenou elektrodou o průměru 2,5 mm, potřebujete, aby svářečka byla schopna dodat proud 2,5 x 40 A = 100 A
  • Pokud plánujete zdrojem MIG/MAG nebo TIG "provařit" materiál o síle 5 mm (skutečně "provařit" - skrz naskrz), potřebujete dodat proud 5 x 40 A = 200 A

Vyšší zatěžovatel samozřejmě není na škodu. Při nižších hodnotách se ale svářečka bude často přehřívat, vypínat a chladit.

 

No jo, ale co je to ten zatěžovatel?

Zatěžovatel je nesmírně důležitá věc. Říká nám, po jak dlouhou dobu je svářečka schopna svařovat daným svařovacím proudem a udává se v procentech času z 10minutového pracovního cyklu. Zatěžovatel může vypadat například takto:

 

Zatěžovatel 60 % = 125 A

nebo

ED = 125 A/60 %

 

V obou případech nám zatěžovatel říká, že svářečka může svařovat proudem 125 A nepřetržitě po dobu 6 minut (60 % z 10minutového pracovního cyklu). Po zbytek času (40 % = 4 minuty) se svářečka bude chladit.

Možná jste překvapeni, že zde vůbec nehovoříme o maximálním svařovacím proudu. Má to jediný důvod - je vlastně nepodstatný. Mnohem důležitější je právě již zmiňovaný zatěžovatel. Vše si vysvětlíme na svářečce, která má na štítku tyto hodnoty:

  • Maximální svařovací proud: 130 A
  • Zatěžovatel 35 % = 100 A
  • Zatěžovatel 100 % = 50 A

Zatěžovatele nám říkají, že svářečka může svařovat proudem 50 A nepřetržitě (100 % času), respektive proudem 100 A po dobu 3,5 minuty (35 % času). Po zbytek pracovního cyklu (6,5 minuty) se svářečka bude chladit.

Deklarovaný maximální proud (130 A) je ale dosažitelný jen po velmi krátkou dobu. Tak krátkou, že nelze ani uvést zatěžovatel. Pokud se ale taková svářečka v propagačních materiálech honosí možností svařovat elektrodami o průměru 3,2 mm, jde jen o možnost teoretickou. V praxi bude možno rozumně svařovat pouze elektrodami o průměru 2,0 - 2,5 mm.

 

2. Možnost servisu

Předpokládáme, že si svářečku budete pořizovat proto, aby svařovala. Bohužel i při správném zacházení může dojít k poruše. Pak se dostupný servis, který minimalizuje Vaše prostoje a starosti, opravdu hodí.

 

3. Rozměry, hmotnost, doplňkové funkce, ergonomie

Každý uživatel má jiné potřeby. Právě k nim je třeba přihlédnout při výběru. Pokud svářečku potřebujete na montáže, je pro Vás důležitá nízká hmotnost a malé rozměry. Naopak v dílně větší rozměry a hmotnost nevadí, ale zase se hodí více funkcí, možností nastavení apod. Snadné ovládání se ale hodí ve všech případech.

 

4. Možnost vyzkoušení, reference

Pokud někdo ve Vašem okolí provozuje vyhlédnutou svářečku, zeptejte se, jak je s ní spokojen. Také je důležitá možnost vyzkoušení svářečky ještě před vlastní koupí. My Vám tuto možnost v naší prodejně rádi umožníme.

 

5. Cena

Jak bylo uvedeno výše, pro někoho je cena alfou a omegou výběru. Pro jiného je to jen jedno z kritérií a tak to má být. Špatná levná svářečka je na nic. Dobrá a drahá svářečka díky ceně chvíli mrzí, ale funguje. Kompromisem je dobrá svářečka s přijatelnou cenou.

 

6. Vzhled, barva, apod.

I design může být důležitý. Pokud však budete svářečku používat opravdu pro svařování, doporučujeme váhu tohoto kritéria snížit na minimum.

×

Splátková kalkulačka ESSOX